Od początku istnienia naszej populacji, nieodłącznym elementem towarzyszącym codziennemu życiu są używki. Nie wolno twierdzić jednak, że są takie, które nie robią „większej” krzywdy. Wszystkie używki negatywnie oddziałują na zdrowie psychofizyczne i życie człowieka. Są groźne dla życia w takim samym stopniu i od każdej można się uzależnić. Jak zatem wygląda sytuacja ze spożywaniem alkoholu?
Jak spożywać alkohol i cieszyć się miło spędzonym czasem?
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż celem większości (nie uzależnionych) ludzi przy spożywaniu alkoholu jest wprowadzenie się w stan euforii, pozytywnego pobudzenia i ogólnego zadowolenia. By cieszyć się takim stanem przez cały czas trwania spotkania lub imprezy, wystarczy nie przekraczać 10 g 100% w ciągu godziny. Wówczas organizm utrzymuje najniższy próg stanu nietrzeźwości, który jest notowany na około maksimum 0,5 promila alkoholu we krwi. Mimo to, w żadnym wypadku nawet najmniejszych ilości alkoholu NIE mogą spożywać:
- kobiety w ciąży
- dzieci
- osoby zażywające leki
- prowadzący pojazdy
- osoby chore
Alkohol – w każdej postaci – zawiera substancję trującą dla organizmu – etanol. Wobec tego każdy, kto zdecyduje się na jego spożywanie, powinien mieć przede wszystkim na uwadze swoje zdrowie i sytuację.
Wysokie stężenie alkoholu we krwi – jak przerwać ten utrzymujący się niebezpieczny stan?
Utrzymanie zbyt wysokiego stężenia etanolu we krwi i utrzymywanie tego przez długi czas – np. podczas ciągu alkoholowego – jest sytuacją poważnie zagrażającą życiu człowieka. Ten stan wymaga skierowania na natychmiastowy detoks alkoholowy.
Jeżeli spożywający alkohol nagminnie popada w zbyt wysokie odurzenie alkoholowe (przekraczające 0,5 promila) i robi to regularnie, powinien po odbyciu detoksu podjąć psychoterapię alkoholową.
W utrzymaniu stanu trzeźwości pomoże choremu wszywka alkoholowa. To podskórne wszczepienie tabletek Esperal, których działanie ma zakres nawet do 12 miesięcy. W tym czasie alkoholik przestaje czuć ochotę na trunki i nabiera do nich wyraźnej awersji. To może uratować nie tylko jego zdrowie, ale również życie, sytuację zawodową i rodzinną.