Czy można pić bez popadania w nałóg alkoholowy?

15 maja, 2021
666
Views

Od początku istnienia naszej populacji, nieodłącznym elementem towarzyszącym codziennemu życiu są używki. Nie wolno twierdzić jednak, że są takie, które nie robią „większej” krzywdy. Wszystkie używki negatywnie oddziałują na zdrowie psychofizyczne i życie człowieka. Są groźne dla życia w takim samym stopniu i od każdej można się uzależnić. Jak zatem wygląda sytuacja ze spożywaniem alkoholu?

Jak spożywać alkohol i cieszyć się miło spędzonym czasem?

Warto w tym miejscu wspomnieć, iż celem większości (nie uzależnionych) ludzi przy spożywaniu alkoholu jest wprowadzenie się w stan euforii, pozytywnego pobudzenia i ogólnego zadowolenia. By cieszyć się takim stanem przez cały czas trwania spotkania lub imprezy, wystarczy nie przekraczać 10 g 100% w ciągu godziny. Wówczas organizm utrzymuje najniższy próg stanu nietrzeźwości, który jest notowany na około maksimum 0,5 promila alkoholu we krwi. Mimo to, w żadnym wypadku nawet najmniejszych ilości alkoholu NIE mogą spożywać:

  • kobiety w ciąży
  • dzieci
  • osoby zażywające leki
  • prowadzący pojazdy
  • osoby chore

Alkohol – w każdej postaci – zawiera substancję trującą dla organizmu – etanol. Wobec tego każdy, kto zdecyduje się na jego spożywanie, powinien mieć przede wszystkim na uwadze swoje zdrowie i sytuację.

Wysokie stężenie alkoholu we krwi – jak przerwać ten utrzymujący się niebezpieczny stan?

Utrzymanie zbyt wysokiego stężenia etanolu we krwi i utrzymywanie tego przez długi czas – np. podczas ciągu alkoholowego – jest sytuacją poważnie zagrażającą życiu człowieka. Ten stan wymaga skierowania na natychmiastowy detoks alkoholowy.

Jeżeli spożywający alkohol nagminnie popada w zbyt wysokie odurzenie alkoholowe (przekraczające 0,5 promila) i robi to regularnie, powinien po odbyciu detoksu podjąć psychoterapię alkoholową.

W utrzymaniu stanu trzeźwości pomoże choremu wszywka alkoholowa. To podskórne wszczepienie tabletek Esperal, których działanie ma zakres nawet do 12 miesięcy. W tym czasie alkoholik przestaje czuć ochotę na trunki i nabiera do nich wyraźnej awersji. To może uratować nie tylko jego zdrowie, ale również życie, sytuację zawodową i rodzinną.

Kategoria artykułu:
Uzależnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *