Czym są recesje dziąsłowe

11 marca, 2021
664
Views

Recesje dziąsłowe są procesem odsuwania się kości oraz dziąsła z zęba. Pierwszym objawem jest defekt estetyczny, widoczny zwłaszcza wtedy, gdy recesje dziąsłowe pojawiają się w zębach przednich. W drugim etapie, obnażony korzeń stanowi łatwy cel na atak bakterii i innym szkodliwych czynników jamy ustnej. Korzeń jest pozbawiony szkliwa, dlatego bardzo szybko i bardzo łatwo osadzają się na nim różnego rodzaju naloty bakterii, które mogą doprowadzić do próchnicy korzenia. Z kolei próchnica korzenia jest zagrożeniem dla zapalenia miazgi zęba, a tym samym – konieczności leczenia zęba kanałowo.

Recesje dziąsłowe nie są problemem, który należy rozwiązywać na własną rękę, dlatego w przypadku objawów, najlepiej udać się do dentysty i poprosić o instruktaż higieny jamy ustnej i zapytać o odpowiednią metodę szczotkowania dla naszej jamy ustnej. Warto zabrać też ze sobą szczoteczkę do zębów, aby lekarz dokonał profesjonalnej oceny jej stanu.

Recesje dziąsłowe w liczbach

Recesje dziąsłowe dotykają od 6 do 100% osób. Recesje dziąsłowe rzadziej występują u dzieci, natomiast częściej pojawiają się u ludzi w średnim wieku i starszych. U pacjentów powyżej 40 lat, recesje dziąsłowe mogą dotykać powierzchni wszystkich zębów, ale nie zależy to wyłącznie od ich higieny jamy ustnej. Zdarza się, że recesje pojawiają się także u osób, które szczególnie o nią dbają. W obu przypadkach powody, dla których pojawiają się recesje dziąsłowe są różne. U pacjentów, którzy dbają o higienę jamy ustnej mogą zbyt intensywnie i w niewłaściwy sposób szczotkować zęby i tym samym uszkadza dziąsło. Natomiast pacjenci z drugiej grupy, poprzez brak odpowiedniej higieny, doprowadzają do gromadzenia się nalotów i kamienia, który niszczy dziąsło oraz przyzębie, co może skutkować chorobą. Recesje dziąsłowe mogą pojawiać się także w skutek wad ortodontycznych oraz jakichś szczególnych, osobistych przypadłości typu: delikatne, cienkie dziąsła.

W zależności od wieku, recesje dziąsłowe będą pojawiały się w innych lokalizacjach. U dzieci najczęściej pojawiają się w obszarze dolnych zębów siecznych, młodzież ma problem z górnymi przedtrzonowymi i trzonowymi zębami, natomiast osoby dorosłe narażone są na recesje dziąsłowe obejmujące całe uzębienie.

Kategoria artykułu:
Stomatologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *