Dietetyk – ważna misja kreowania zdrowych nawyków żywieniowych

21 marca, 2022
351
Views

Aby uzyskać zadowalające rezultaty w drodze do doskonałej sylwetki potrzebne są przede wszystkim: ruch, zdrowa dieta i odpowiednia motywacja. Całkowita zmiana nawyków żywieniowych, podobnie jak włączenie do codziennego życia systematycznych treningów nie zawsze jednak przychodzi z łatwością. Nawet po przemyślanej decyzji zmiany stylu życia przychodzą te trudniejsze momenty, kiedy w jednej chwili chciałoby się wszystko rzucić. Dlatego tak potrzebne może okazać się wsparcie z zewnątrz, które podniesie na duchu, przypomni o już zdobytych osiągnięciach i zmotywuje do dalszych.

Kim jest dietetyk i jakie są jego zadania?

Dietetyk kojarzy się zwykle z osobą, która układa jadłospisy dla sportowców, aktorów, czy też innych znanych osób. Do pewnego czasu, do dietetyka trafiały głównie osoby z pewnymi schorzeniami, jako dopełnienie do ich leczenia. Na szczęście konsultacje z nim zyskują coraz większą popularność, z tego względu, że ludzie po prostu chcą odżywiać się zdrowo. Oczywiście, mniej przekonani próbują sami układać sobie posiłki, licząc kalorie, unikając posiłków z wysoką zawartością tłuszczu, czy węglowodanów. Ale tak naprawdę, nie znając swojego ciała od wewnątrz, ciężko idealnie dopasować sobie dietę odpowiednią dla danego organizmu. Profesjonalny dietetyk zajmie się przede wszystkim:

  • dokładnym wywiadem żywieniowym
  • przeprowadzeniem analizy składu ciała
  • ustaleniem celu
  • ułożeniem jadłospisu
  • przygotowaniem listy zakupów
  • systematycznymi kontrolami dietetycznymi

Oczywiście mając na uwadze kompleksową pracę nad sylwetką, warto wybrać takie miejsce, które proponuje zarówno pomoc trenera personalnego, jaki i dietetyka. Inspirowani Ruchem, oprócz tych dwóch specjalności, posiada również w swojej ofercie zajęcia z fizjoterapeutą, a także masaż.

Czy dieta zawsze musi kojarzyć się z wyrzeczeniami?

Samo słowo dieta z pewnością kojarzy się z rezygnacją z ulubionych potraw i może to stanowić pewną barierę przed tym, aby zdecydować się na zmianę nawyków żywieniowych. Jednak również w Inspirowani Ruchem, po to właśnie współpraca rozpoczyna się wywiadem żywieniowym, żeby dietetyk mógł określić, jakie produkty lubimy, a za jakimi ewidentnie nie przepadamy, by ułożony jadłospis po pierwsze nie stanowił swego rodzaju przepaści, że dziś jemy wszystko, na co mamy ochotę, a jutro już nie, ale wykorzystywał te smaki, które lubimy i jadamy na co dzień. Co ważne, ustalony jadłospis wcale nie musi być powtarzalny, co najczęściej doprowadza do zaniechania diety. Przeplatanie posiłków, wraz z doborem odpowiedniej ilości płynów i rozpisaniem godzin spożywania ich, pomoże z pewnością wytrwać w swoich postanowieniach i zapoczątkować zmianę stylu życia na ten zdrowszy.

Kategoria artykułu:
Odżywianie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *