Pogarszanie stanu zdrowia a alkoholizm – jak ratować prawidłowe funkcjonowanie organizmu?

8 maja, 2021
509
Views

Nałóg alkoholowy wyrządza potworne szkody w całym ustroju człowieka. Przede wszystkim wyniszcza narządy wewnętrzne oraz powoduje upośledzenie zdrowia psychicznego. Tym samym jest sprawcą wielu zgonów. Rozmyślając nad procesem dewastacji organizmu człowieka przez etanol zawarty w alkoholu, warto mieć również na uwadze nadwyrężanie gospodarki metabolicznej. Jej funkcjonowanie znacznie się pogarsza z uwagi na nieprawidłowe odżywianie osoby uzależnionej oraz trujące działanie etanolu.

Co robi alkohol z substancjami odżywczymi w naszym organizmie?

Nieprawidłowe odżywianie się to jedna z cech charakterystycznych dla nałogu alkoholowego. Wówczas następuje zmniejszenie dostarczania witamin i substancji odżywczych do organizmu, zaś te, które jeszcze w nim pozostają, są z niego sukcesywnie „wypłukiwane”. Wobec tym zakresie, można wymienić niżej podane konsekwencje:

  • choroba mięśnia sercowego – na skutek niedoboru witaminy B1 (tianiny)
  • zapalenie wielonerwowe (polineuropatia alkoholowa), czyli uszkodzenie nerwów obwodowych – spowodowane niedoborem i zaburzeniem wchłaniania witamin z grupy B
  • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego z zagrożeniem ślepoty – spowodowane zatruwaniem i wypłukiwaniem witaminy A
  • śmiertelne spadki cukru we krwi, kurza ślepota i wysychanie skóry – spowodowane awitaminozą A, która z kolei jest wynikiem zaburzenia wchłaniania witamin z powodu marskości wątroby
  • wysoka skłonność do krwotoków – spowodowana wypłukiwaniem z organizmu witamin K i C
  • cukrzyca – spowodowana wyniszczeniem trzustki, która przestaje produkować insulinę
  • spadek wagi, obniżenie odporności i odwodnienie – spowodowane zaburzeniami wchłaniania oraz nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego

Wyżej wymienione objawy to tylko niektóre konsekwencje nałogowego spożywania alkoholu. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej i stanowią one poważne zagrożenie dla życia.

Co alkoholik powinien zrobić, by pomóc swojemu organizmowi w rekonwalescencji i odzyskaniu sił witalnych?

Pierwszym krokiem jest odzwyczajenie organizmu od trującego etanolu, czyli detoks alkoholowy. Następnie należy udać się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień, zaś po jej zakończeniu kontynuować psychoterapię w trybie ambulatoryjnym. Można również korzystać z pomoc grup wsparcia wsparcia AA.

By proces rekonwalescencji organizmu przebiegał prawidłowo, a także by odzyskać szansę na długie życie, należy utrzymać stan trzeźwości. Może w tym pomóc zdecydowanie się na zabieg wszywki alkoholowej Esperal. Dzięki temu chory z pewnością nie sięgnie po alkohol, a tym samym nie będzie zatruwał się etanolem. Zabieg ten jest szybki i dyskretny oraz w tzw. zasięgu ręki. Można się na niego umówić on-line, przez telefon lub osobiście w Centrum Medycznym Alkomedica.

Kategoria artykułu:
Uzależnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *