Cyfrowe zmęczenie wzroku jest pojęciem stosunkowo nowym, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy się z nim spotykać coraz częściej. Związane jest to bowiem ze zmieniającym się stylem życia oraz charakterem pracy wielu osób. Duży odsetek pracowników biurowych zauważa u siebie pewne zmiany i symptomy, które mogą świadczyć o przemęczeniu wzroku. Powodem takiego stanu rzeczy są oczywiście różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, do których zaliczyć można telewizory, smartfony, tablety lub laptopy. Skąd bierze się cyfrowe zmęczenie wzroku i czym się charakteryzuje? Jak prawidłowo zadbać o nasz wzrok? Czy dobrym rozwiązaniem okażą się soczewki kontaktowe?
Powody pojawiania się cyfrowego zmęczenia wzroku
Na cyfrowe zmęczenie wzroku wpływają odmienne czynniki. Choć niektóre z nich są zupełnie oczywiste, pewna grupa może jednak nie być tak prosta do zdiagnozowania. Kluczowym elementem jest mniejsza częstotliwość mrugania. Mruganie jest bardzo ważne, bowiem ma za zadanie właściwe rozprowadzenie filmu łzowego po powierzchni oka. Zapobiega także jego wysuszeniu i zmniejsza ryzyko pojawienia się zapalenia spojówek. Spędzając czas przed ekranem monitora, doprowadzamy do tego, iż częstotliwość mrugania znacząco spada. Pierwszym objawem może być w tym przypadku uczucie piasku pod powiekami.
Jednocześnie pod uwagę należy wziąć inny element, którym jest korzystanie z urządzeń cyfrowych przy braku zachowania odpowiedniego oświetlenia. Doprowadza to do szczypania oczu i wystąpienia trudności ze skupieniem wzroku. Negatywne symptomy mogą dotyczyć nie tylko oczu, bowiem objawy wiążą się również z innymi dolegliwościami, takimi jak:
• ból głowy,
• ból w okolicach szyi, ramion oraz pleców,
• zaburzenia koncentracji,
• problemy ze snem.
Niestety nie wszystkie osoby zmagające się z tym problemem wiążą go z użytkowaniem sprzętu cyfrowego. Często bowiem poszukuje się usprawiedliwienia w ogólnym przemęczeniu lub alergii. Niechętnie także korzysta się z pomocy specjalisty, choć koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takich objawów nie można lekceważyć.
Jak prawidłowo zadbać o wzrok
O narząd wzroku należy odpowiednio zadbać, w przeciwnym razie możemy borykać się z różnego rodzaju problemami. Wada wzroku pojawić może się między innymi z uwagi na długotrwałe użytkowanie urządzeń cyfrowych. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dedykowane soczewki kontaktowe dla osób, które często korzystają ze smartfona, tableta lub laptopa. Specjalne powłoki tego rodzaju soczewki wspomagają akomodację oka.
Ogromnie ważnym elementem profilaktyki wzroku jest oczywiście także regularne korzystanie z wizyt w gabinecie okulistycznym. Należy pamiętać również o odpowiedniej higienie pracy wzrokowej. Obejmuje ona przede wszystkim robienie systematycznych przerw od pracy przed komputerem. Co 20 minut powinno się przez okres przynajmniej 20 sekund spoglądać na znajdujący się kilka metrów dalej przedmiot. Stosowanie się kilku prostych zasad, umożliwia zapewnienie większego komfortu codziennej pracy. Wada wzroku może pojawić się z różnych przyczyn, jednak dobra profilaktyka jest kluczowym elementem dla zmniejszenia tego ryzyka.