Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Każda przyszła mama powinna mieć świadomość jak ogromne znaczenie na prawidłowy rozwój płodu mają spożywane przez nią pokarmy. Jadłospis bogaty w witaminy i minerały potrafi w dużym stopniu obniżyć podatność dziecka na choroby cywilizacyjne oraz polepszyć jego jakość życia. Jak powinna odżywiać się ciężarna kobieta?
Białko a jego rola diecie przyszłej mamy
Białko to ważny budulec tkanek, zarówno matki jak i płodu. Jego zapotrzebowanie dla kobiety w ciąży wynosi 1,2 g/kg masy ciała. Niedobory białka mogą prowadzić do przedwczesnego porodu oraz dystrofii wewnątrzmacicznej. Aby do tego nie dopuścić dieta ciężarnej kobiety powinna być bogata w produkty zawierające białko pochodzenia zwierzęcego. Ważne jest spożywanie chudego drobiu, ryb, cielęciny, mleka oraz serów.
Minerały a dieta przyszłej mamy
W diecie każdej ciężarnej kobiety nie powinno zabraknąć cennych dla zdrowia minerałów. Do najważniejszych z nich należy:
- wapń – który to gwarantuje prawidłowy rozwój kości dziecka. Źródłem wapnia są przetwory mleczne, jogurty ,mleko, kefiry oraz białe sery.
- żelazo – jest ono magazynowane w wątrobie płodu. Jeśli dieta jest bogata w żelazo to u noworodka liczba punktów w skali Apgar może być osiągnięta. Brak żelaza i związana z tym niedokrwistość w I i II trymestrze dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu oraz trzykrotnie podwyższa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka o małej masie. W celu uzupełniania niedoborów żelaza kobieta ciężarna powinna spożywać czerwone mięso, wędliny podrobowe, jajka, pieczywo razowe, płatki owsiane, orzechy oraz ziemniaki.
- jod – minerał ten warunkuje prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Dzienne zapotrzebowanie na ten minerał u ciężarnej kobiety wynosi 220 µg. Ważne, jest zatem, aby spożywała ona ryby morskie.
- cynk – jego niedobory mogą skutkować małą masą urodzeniową, przedwczesnym porodem, a nawet śmiercią okołoporodową i zmianami dotyczącymi łożyska. W celu dostarczania cynku do organizmu jadłospis każdej przyszłej mamy powinien być bogaty w ciemne pieczywo, kasze, suche nasiona roślin strączkowych, sery podpuszczkowe oraz mięso.
- magnez – zalecana norma wynosi 360-400 mg/dobę. Źródłem tego minerału są: otręby pszenne, kukurydza produkty zbożowe z pełnego przemiału, kiełki zbóż, banany, migdały oraz kakao.
Rola witamin w diecie ciężarnej kobiety
Jadłospis ciężarnej kobiety powinien także uwzględniać poszczególne witaminy. Ważną rolę odgrywa:
- witamina A – którą to zawierają czerwone i pomarańczowe warzywa i owoce, ciemnozielone warzywa, tran, pełnotłuste mleko, masło, śmietana oraz żółtka jaj.
- witamina D – która to znajduje się nie tylko w słońcu, lecz także w jajach, mleku, serach oraz maśle.
- witaminy B6 – która jest zawarta w produktach zbożowych z pełnego przemiału, kaszach otrębach pszennych, nasionach roślin strączkowych, orzechach, mięsie oraz jajach.
Kwas DHA w ciąży a rozwój płodu
Stosowanie kwasu DHA jest bardzo ważne nie tylko w okresie ciąży, lecz także na etapie jej planowania. Jego zażywanie jest zalecane przede wszystkim w III trymestrze, kiedy to następuje intensywny wzrost mózgu dziecka. Kwas DHA:
- wpływa na rozwój umysłowy,
- wpływa na funkcje poznawcze i motoryczne,
- minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii,
- minimalizuje ryzyko wystąpienia wielu wad płodu.
Jego niedobór w organizmie ciężarnej kobiety może w przyszłości przyczynić się do problemów z koncentracją dziecka w wieku szkolnym oraz być przyczyną jego niskiego IQ. Co więcej kwas DHA zapobiega depresji poporodowej oraz wielu powikłaniom okołoporodowym. Jego najlepszym źródłem są:
- tłuste ryby morskie,
- owoce morza,
- orzechy,
- algi,
- tofu,
- oleje roślinne.
Obecnie na rynku farmaceutycznym kwas DHA jest dostępny w postaci płynu oraz tabletek. Jeśli jest on zażywany w odpowiedniej ilości, to wówczas wpływa pozytywnie na nastrój oraz dobre samopoczucie przyszłej mamy.
Więcej na temat kwasu DHA w ciąży przeczytasz w artykule https://mamadha.pl/kwas-dha-czym-wplywa-ciaze