Życie z alkoholikiem – jak postępować, by nie dać się uwikłać we współuzależnienie?

14 maja, 2021
587
Views

We wszystkich miastach w Polsce walka z alkoholizmem wciąż trwa. Ośrodki pomocy społecznej, centra zdrowia czy prywatne centra terapeutyczne podejmują różne programy mające na celu obniżenie tendencji naszej populacji do picia szkodliwego lub uzależnienia od spożywania alkoholu. Programy, o których mowa uwzględniają również osoby żyjące z alkoholikami i mają na celu profilaktykę lub wyciąganie ich że współuzależnienia alkoholowego.

Przykładem placówki prężnie zwalczającej alkoholizm i działającej na rzecz redukcji zjawiska współuzależnienia jest Wrocławskie Centrum Zdrowia, które dysponuje poradnią uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Jakie cele terapeutyczne dla osób współuzależnionych są realizowane podczas trwania programów placówek zdrowia psychicznego? Odpowiedź poniżej.

Terapia osób współuzależnionych

Zgłoszenie się osób współuzależnionych na terapię jest bardzo dobrą decyzją. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, iż domownicy żyjący z alkoholikiem pod jednym dachem potrzebują nie lada wsparcia, by wyzbyć się lęku i przestać pomagać w kontuacji nałogu i chorego. Muszą znaleźć w sobie tyle siły, by nie ulegać mu „dla świętego spokoju”. Pomaga w tym terapia, która polega na wyrobieniu u osób współuzależnionych pewnych cech i nawyków będących rozwiązaniem do konstruktywnego postępowania względem alkoholika.

Processed with VSCO with a8 preset

Podstawowe cele terapii osób współuzależnionych to:

  • wyrabianie dwóch wzorów zachowań względem chorego – zachowania konsekwentego oraz zachowania stanowczego
  • pomoc dla alkoholika NIE uwzględniająca sprzyjania w nałogu i redukowania konsekwencji spożywania alkoholu
  • uczenie asertywności, nie poddawanie się manipulacyjnej grze chorego
  • umiejętne porozumiewanie się z alkoholikiem – sztuka komunikacji w oparciu o informowanie, a nie ocenianie

W ten sposób alkoholik traci tzw. bezpieczną otoczkę, w której może bezkarnie pić. Od tej pory będzie ponosił konsekwencje spożywania alkoholu i będzie zmuszony podjąć ostateczną decyzję, by wyjść z pułapki nałogu.

Na czym polega mądre wspieranie alkoholika?

Mądre wspieranie alkoholika to niesienie mu konstruktywnej pomocy. By w efektywny sposób mu pomóc, należy przede wszystkim zacząć realizować konsekwentnie wyżej wymienione zachowania. Poza tym, gdy widzimy, że nie jest wyrwały w swych obietnicach pozostania w trzeźwości, możemy nakłonić go do zapisania się na zabieg wszywki alkoholowej.

We Wrocławiu oprócz programów terapeutycznych dla osób uzależnionych od alkoholu oraz współuzależnionych, można skorzystać z zabiegu zaszycia alkoholowego w Centrum Medycznym Alkomedica. Wszywka alkoholowa rozwiąże problem pokusy sięgania po trunek i chorego, dzięki czemu będzie on mógł efektywnie realizować terapię, zaś życie domowe ulegnie stabilizacji.

Kategoria artykułu:
Uzależnienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *